Fotbal: Echipa lui Dan Petrescu a câştigat la masa verde meciul cu Zenit Sankt Petersburg

22.11.2012

Federaţia rusă de fotbal a acordat victoria cu 3-0 la masa verde echipei antrenorului român Dan Petrescu, Dinamo Moscova, în meciul de pe teren propriu cu formaţia Zenit Sankt Petersburg, întrerupt sămbătă în finalul primei reprize, după ce portarul gazdelor a fost rănit de petardele aruncate de fanii formaţiei vizitatoare.

De asemenea, federaţia a decis să aplice câte o amendă de 500.000 ruble (16.000 dolari) celor două formaţii, în urma incidentelor care au avut loc pe stadionul Himki din Moscova. În plus, campioana Zenit va fi obligată să dispute cu porţile închise următoarele două meciuri de pe teren propriu, în timp ce Dinamo Moscova va juca fără suporteri următorul său meci de acasă.

Dinamo Moscova conducea cu scorul de 1-0 în meciul cu Zenit, prin golul marcat de Vladimir Granat (min.27), în momentul în care portarul său, Anton Şunin, a fost lovit de o petardă lansată din sezonul suporterilor veniţi de la Sankt Petersburg. Internaţionalul rus a suferit arsuri are corneei la ambii ochi, pierzându-şi totodată auzul la urechea dreaptă. Arbitrul a decis imediat să pună capăt jocului, trimiţând cele două echipe la vestiare, în minutul 36.

Cele două echipe au dreptul să facă apel împotriva deciziei Federaţiei ruse de fotbal.