Fotbal: Campionatul Angliei - Manchester United, învinsă acasă de Tottenham

(PAUL ELLIS / AFP / Getty Images)
30.09.2012

Manchester United, care va juca marţi la Cluj, cu CFR, în Liga Campionilor, a fost învinsă sâmbătă seara de Tottenham Hotspur cu scorul de 3-2, pe "Old Trafford", într-un meci din etapa a 6-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Spurs a deschis scorul încă din minutul 2, prin belgianul Jan Vertonghen, iar galezul Gareth Bale (32) a mărit avansul londonezilor. După pauză au urmat momente de senzaţie, cu trei goluri marcate în tot atâtea minute. Nani (51) a redus diferenţa, dar imediat americanul Clint Dempsey (52) a marcat al treilea gol al oaspeţilor, pentru ca japonezul Shinji Kagawa (53) să înscrie din nou pentru MU, în faţa a 75.566 spectatori.

Sir Alex Ferguson a aliniat echipa: Manchester United: Lindegaard - Rafael, R. Ferdinand (Hernandez, 90), Evans, Evra - Carrick, Scholes - Nani, Giggs (Rooney, 46), Kagawa (Welbeck, 78) - van Persie.

Portarul român Costel Pantilimon a fost doar rezervă la Manchester City, care a dispus cu 2-1 de Fulham.

Rezultate:

Sunderland - Wigan Athletic 0-1

A marcat: Steven Fletcher 51.

Cartonaş roşu: Jordi Gomez (Wigan, 48).

Reading - Newcastle United 2-2

Au marcat: Jimmy Kebe 58, Noel Hunt 62, respectiv Demba Ba 59, 83.

Everton - Southampton 3-1

Au marcat: Leon Osman 25, Nikica Jelavic 32, 37, respectiv Gaston Ramirez 8.

Fulham - Manchester City 1-2

Au marcat: Mladen Petric 10 - penalty, respectiv Sergio Aguero 43, Edin Dzeko 87.

Norwich City - Liverpool 2-5

Au marcat: Steve Morison 61, Grant Holt 87, respectiv Luis Suarez 2, 38, 57, Nuri Şahin 47, Steven Gerrard 68.

Stoke City - Swansea City 2-0

A marcat: Peter Crouch 12, 36.

Arsenal - Chelsea 1-2

Au marcat: Gervinho 42, respectiv Fernando Torres 20, Juan Mata 53.

Duminică are loc meciul Aston Villa - West Bromwich Albion, iar luni se joacă partida Queens Park Rangers - West Ham United.

În clasament, pe primul loc se află Chelsea, cu 16 puncte, urmată de Everton, 13 p, Manchester United, 12 p, Manchester City, 12 p, Tottenham Hotspur, 11 p, West Bromwich Albion, 10 p (5 j), etc.