Champions League: Fenerbahce - FC Vaslui 1-1

FC Vaslui a încheiat la egalitate miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-1 (0-0), partida cu formaţia turcă Fenerbahce Istanbul, în prima manşă a turului III preliminar al Ligii Campionilor. FC Vaslui a reuşit să deschidă scorul prin Antal, în minutul 75, iar turcii au egalat prin Bekir , în minutul 90. Este un rezultat foarte bun pentru vasluieni, ţinând cont de diferenţa de calibru dintre cele două echipe.
Echipa de fotbal a Spaniei s-a calificat în finala EURO 2012, după 4-2 cu Portugalia. (PIERRE-PHILIPPE MARCOU / AFP / GettyImages)
Liviu Şerbănescu
02.08.2012

Este un rezultat foarte bun pentru vasluieni, ţinând cont de diferenţa de calibru dintre cele două echipe.

Fenerbahce: Volkan Demirel - Gokhan Gonul, Bekir Irtegun, Egemen Korkmaz, Ali Kaldirim - Mehmet Topal (Sow '79), Cristian - Kuyt, Alex, Stoch (Câner Erkin '62) - Semih Senturk (Mehmet Topuz '46). Antrenor: Aykut Kocaman.

FC Vaslui: Coman - Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu - N'Doye, Caue - Antal (Buhăescu '88), Stânciu (Sburlea '60), Sânmărtean - M. Niculae (R. Costin '81). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Egemen Korkmaz '22, Cristian '27, Alex '44, Bekir Irtegun '83 / Sburlea '83.

Arbitri: Antonio Mateu Lahoz (central) - Pau Cebrian Devis, Jon Nunez Fernandez (asistenţi) - José Luis Gonzalez Gonzalez (rezervă) - toţi Spania.

La partida de la Istanbul au asistat aproximativ 45.000 de spectatori, iar aceasta a fost prima pentru Marius Şumudică în cupele europene în postura de antrenor.

Partida retur va avea loc la data de 8 august, de la ora 21.00, la Piatra Neamţ.