Baschet feminin: Surpriză în Liga Naţională, CSBT Alexandria - CSM Satu Mare 70-65

13.01.2013

CSBT Alexandria a reuşit, sâmbătă seara, în Sala Sporturilor din reşedinţa judeţului Teleorman, o surprinzătoare victorie în prima etapă a returului Ligii Naţionale de baschet feminin, cu scorul de 70-65 (15-17, 20-16, 15-18, 20-14), în faţa vicecampioanei României, CS Municipal Satu Mare.

Oaspetele, cu un lot valoric superior, erau favorite certe, dar pe teren în cea mai mare parte jocul a stat sub semnul echilibrului.

CSM, care şi-a propus în acest an câştigarea campionatului naţional, a început mai bine şi a condus permanent în primul sfert. În continuare gazdele au jucat mai atent în fazele defensive şi au luat chiar şi conducerea, 18-17 la începutul sfertului doi, iar apoi avantajul a fost obţinut pe rând, prima repriză consemnând un 35-33 pentru Alexandria.

Şi în sfertul trei s-a menţinut echilibrul, însă elevele antrenorului Dan Fleşeriu au reuşit să facă cea mai mare diferenţă în favoarea lor în minutul 27, când aveau 49-43.

Ultima parte a meciului a fost electrizantă, sub o presiune extraordinară pusă de entuziastul public local.

CSBT a avut 54-51, CSM a revenit cu 57-54, dar în ultimele cinci minute alexăndrencele, cu o apărare agresivă şi ambiţie deosebită, au dus scorul la un neaşteptat 65-59, după câteva atacuri ratate consecutiv de ardelence. CSM s-a mai apropiat la trei puncte cu un minut şi jumătate înainte de sfârşit, dar victoria nu a scăpat teleormănencelor, care au transformat, pe un fond sonor incredibil, câteva lovituri libere acordate pentru faulturi.

Un succes meritat al sportivelor pregătite de Mădălin Piperea, care a folosit tot meciul cele cinci jucătoare de bază, sătmărencele părând că plătesc astfel o anumită infatuare vis-a-vis de adversarul întâlnit.

Pentru CSBT au evoluat C. Lyons - 19 (1x3) puncte, A. Arlen -19 (5x3) p, S. Arnold - 19 (1x3) p, V. Rus - 10 p, A. Şipoş - 3 p şi D. Bucică.

La CSM Satu Mare au jucat S. Freeman - 18 (1x3) puncte, A. Orosz - 12 (1x3) p, A. Pârău - 10 (1x3) p, C. Whittington - 9 p, D. Kovacevic - 6 p, U. Drye - 6 p, M. Ivan - 2 p, F. Ardeleanu - 2 p, H. Szlimak şi R. Giurgiu.

Arbitrii Valentin Negrea (Constanţa) şi Cătălin Manu (Bucureşti) au dus cu bine la capăt un meci nu uşor de condus, comisarul FRB fiind Constantin Ioan (Bucureşti).