Victorie superbă a Patriciei Ţig: Trece din nou de un cap de serie şi joacă în semifinale la Hua Hin

Patricia este pe val şi se califică în semifinale.
Jucătoarea română de tenis Patricia Maria Ţig.
Jucătoarea română de tenis Patricia Maria Ţig. (LIQUI MOLY OPEN Karlsruhe/facebook)

Patricia Ţig a învins-o pe chinezoaica Saisai Zheng (26 de ani, locul 36 WTA), favorită 4, cu scorul de 6-4, 6-2 , în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hua Hin, cu premii în valoare de 275.000 USD. Partida a durat o oră şi 40 de minute.

Românca va acumula 110 puncte WTA şi un premiu financiar de 11.600 USD.

In semifinale, Patricia Ţig o va intâlni pe poloneza Magda Linette (42 WTA).

Anterior, Paty mai trecuse de două chinezoaice: Yafan Wang (56 WTA) şi Xiaodi You (210 WTA).

O altă surpriză a fost eliminarea Elinei Svitolina (4 WTA) de către japoneza Nao Hibino (84 WTA), cu scorul de 6-4, 6-2.

In cealaltă semifinală, Nao Hibino va juca cu chinezoaica Wang Qiang, favorită 3, care a învins-o pe elveţianca Leonie Kung, venită din calificari.