Tenis. Simona Halep, în sferturile circuitului de la Washington (WTA)

Jucătoarea română a dispus în trei seturi de columbianca Mariana Duque-Marino, scor final 3-6, 6-4, 6-2.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (Citi Open/facebook)

Simona Halep (25 ani, 2 WTA) a acces, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a reuşit să se impună în faţa sportivei din Columbia, Mariana Duque-Marino (27 ani, 115 WTA) cu scorul de 3-6, 6-4, 6-2. Partida a durat o oră şi 40 de minute.

Sportiva noastră a avut un început greu de meci, reuşind cu greu să intre în joc. Primul set a fost cu greşeli, constănţeanca fiind condusă la un moment dat cu 0-3. Duque-Marino şi-a păstrat avansul până în final, câştigând cu 3-6.

În setul secund, Halep a jucat mult mai bine, dar nu de ajuns. După ce a condus cu 2-0 şi 5-1, columbianca a recuperat până la 5-4, dar Simona a reuşit să închidă până la urmă meciul, cu emoţii, pe serviciul adversarei (6-4).

Principala favoită a turneului din capitala Statelor Unite a evoluat cel mai bine în decisiv. A condus cu 2-0, Duque-Marino a egalat, ca apoi sportiva de la malul mării să joace cum ştie mai bine, încheind setul cu 6-2.

Halep a avut în această confruntare 16 mingi direct câştigătoare şi a avut 37 de duble greşeli, în timp ce adversara sa a numărat 13 mingi direct câştigătoare şi 34 duble greşeli.

În confruntările directe Halep conduce acum cu 2-0, după Madrid 2011 când s-a impus cu 6-3, 7-6 (6).

Simona şi-a asigurat un cec în valoare de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi cu rusoaica Ekaterina Makarova (29 ani, 58 WTA), care a trecut la rândul ei cu 6-2, 6-4 de portoricanca Monica Puig. În duelurile dintre cele două Halep conduce cu 3-1.