Simona Halep, calificată în optimile turneului de Mare Şlem de la Melbourne

Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (WILLIAM WEST / AFP / Getty Images)
23.01.2015

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, vineri, la Melbourne, după ce a dispus cu 6-4, 7-5 de americanca Bettanie Mattek-Sands, în turul al treilea.

Halep (23 ani) a avut un meci destul de dificil cu Mattek-Sands (29 ani), care a jucat agresiv şi peste locul din clasament (258). Românca s-a impus după o oră şi 32 de minute în care a comis cinci duble greşeli (americanca trei) şi 25 de erori neforţate (33 ale adversarei). Halep a reuşit trei aşi şi 29 de lovituri câştigătoare, în timp ce Mattek-Sands a avut doar 26.

Mattek-Sands a început mai bine şi a dominat debutul setului inaugural, dar Simona a egalat la trei şi apoi a reuşit să rupă echilibrul, printr-un break (4-3). Românca s-a desprins la 5-3, iar apoi a încheiat setul cu un as, 6-4 în 41 de minute.

Halep a început excelent setul al doilea, cu un break, a condus cu 2-0, a reuşit al doilea break la 3-1 şi s-a desprins la 5-1, lăsând impresia că va încheia conturile rapid. Mattek-Sands şi-a făcut serviciul (5-2), iar apoi a avut o revenire remarcabilă, câştigând multă încredere după mai multe mingi greşite ale româncei, care a avut o cădere în joc. Americanca a egalat la 5-5, dar Simona şi-a adunat forţele a mai făcut un break, iar apoi a câştigat meciul cu 7-5.

Cele două îşi împărţiseră victoriile în cele două meciuri anterioare, ambele în 2010, când Mattek-Sands s-a impus cu 6-4, 6-3 în calificări la New Haven, iar Halep cu 6-4, 6-7 (9), 6-4 în calificări la Roland Garros.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 175.000 dolari australieni şi 240 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe belgianca Yanina Wickmayer (25 ani, 80 WTA), care a trecut de italianca Sara Errani (N. 14), cu 4-6, 6-4, 6-3. Wickmayer a învins-o în toate cele trei meciuri de până acum pe Halep: în 2010, cu 6-3, 6-2 în finala turneului ITF de la Torhout (Belgia), în 2011, cu 6-0, 6-2 în sferturi la Auckland, şi în 2012, cu 6-4, 6-0, în sferturi la Hobart.

Halep, sfertfinalistă anul trecut la Melbourne, este a doua româncă ajunsă în optimile ediţiei de anul acesta la Australian Open, după ce Irina Begu a învins-o, tot vineri, pe Carină Witthoeft (Germania), cu 6-4, 6-4.