Rezultate înregistrate în optimile turneului de la Miami (WTA). Johanna Konta, deţinătoarea titlului, eliminată!

Jucătoarea britanică s-a înclinat în faţa sportivei Venus Williams (Statele Unite) în trei seturi cu scorul de 5-7, 6-1, 6-2, în timp ce o altă tenismană, belarusa Victoria Azarenka a surprins prin victoria în faţa polonezei Agnieszka Radwanska, scor 6-2, 6-2.
(THOMAS COEX / AFP / Getty Images)
Marius Drăgoi
27.03.2018

Venus Williams (37 ani, 8 WTA) continuă parcursul pozitiv pe tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Miami (SUA), dotat cu premii în valoare de 7,972 milioane dolari, jucătoarea ţării gazdă obţinând o nouă victorie de această dată în faţa campioanei en-titre, Johanna Konta (26 ani, 14 WTA).

Sora mai mare a Serenei Williams s-a impus cu 5-7, 6-1, 6-2 după două ore şi 20 de minute de joc efectiv. În continuare, ea o va avea ca adversară pe conaţionala Danielle Collins (24 ani, 93 WTA) - jucătoare venită din calificări, care a trecut la rândul ei de Monica Puig (Porto Rico) cu scorul de 6-3, 6-2, 6-4.

Într-un alt meci interesant, care le-a avut în plan principal pe iberica Garbine Muguruza (24 ani, 3 WTA) - cap de serie numărul trei, şi o altă americancă Sloane Stephens (25 ani, 12 WTA), s-a terminat neaşteptat cu victoria celei din urmă, scor 6-3, 6-4. Partida a durat o oră şi 28 de minute.

Americanca va lupta în runda următoare pentru un loc în semifinale cu o altă tenismană titrată - germanca Angelique Kerber (30 ani, 10 WTA) care a ieşit învingătoare în duelul cu chinezoaica Yafan Wang, de care a dispus cu 6-7 (1/7), 7-6 (7/5), 6-3.