Marius Copil, în sferturile circuitului challenger de la Kaohsiung (Taiwan)

Jucătorul român l-a învins în trei seturi pe germanul Matthias Bachinger, scor final 6-4, 3-6, 6-3.
Jucătorul român de tenis Marius Copil.
Jucătorul român de tenis Marius Copil. (Neal Trousdale/facebook)

Marius Copil (26 ani, 77 ATP) a acces, joi, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Kaohsiung (Taiwan), graţie victoriei înregistrate în faţa sportivului din Germania, Matthias Bachinger (30 ani, 203 ATP), cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3. Partida a durat o oră şi 47 de minute.

Tenismanul român, cap de serie numărul trei la aceasta competiţie dotată cu premii în valoare de 125.000 de dolari, a reuşit 10 aşi în acest meci, dar a făcut şi 5 duble greşeli. În confruntările directe dintre cei doi, scorul este acum egal 2-2.

Germanul a câştigat în 2009 în turul al treilea al calificărilor la Belgrad, cu 7-6 (5), 6-1, şi în 2013 în optimi la Orleans, cu 4-6, 6-4, 6-4. Copil reuşise o primă victorie în 2011, în turul al doilea al calificărilor la Stockholm, cu 7-6 (4), 6-3.

Arădeanul va primi de la organizatori pentru această reuşită un cec de 3.650 dolari şi 20 de puncte ATP, urmând ca următorul meci să-l susţină în compania învingătorului din partida care îi opune pe cehul Lukas Rosol şi australianul Akira Santillan, favorit opt.