Fotbal: Chelsea şi-a luat revanşa şi a eliminat pe Manchester United din Cupa Ligii engleze

(Michael Regan / Getty Images)
Epoch Times România
01.11.2012

Chelsea Londra, învinsă nemeritat sâmbătă în Premier League, cu 3-2, pe Stamford Bridge, de către Manchester United, şi-a luat o revanşă spectaculoasă miercuri seara, când a câştigat cu scorul de 5-4, după prelungiri, în faţa "diavolilor roşii", în optimile de finală ale Cupei Ligii engleze la fotbal.

MU a condus de trei ori la Londra, goluri marcate de Ryan Giggs (22), Chicharito Hernandez (43) şi Nani (59), dar Chelsea a revenit de fiecare dată, prin David Luiz (31 - penalty), Gary Cahill (52), iar belgianul Eden Hazard a reuşit să trimită meciul în prelungiri după un penalty transformat în min. 90. Londonezii au fost mai buni în timpul suplimentar şi au punctat de două ori, prin Daniel Sturridge (97) şi Ramires (116), în timp ce Giggs a marcat ultimul gol al meciului, din penalty (120).

Manchester United, adversara lui CFR Cluj în Liga Campionilor, a evoluat în formula: Lindegaard - Rafael, Wootton, M. Keane, Buttner (Powell, 46) - Nani ,Anderson (Tunnicliffe, 81), Fletcher, Giggs - Hernandez, Welbeck (Macheda, 99).

FC Liverpool, deţinătoarea trofeului, a fost scoasă din cursă de Swansea City, care s-a impus chiar pe Anfield Road cu 3-1, lecţia predată fostului său antrenor, Brendan Rodgers.

Şi Tottenham a părăsit competiţie, fiind eliminată cu 2-1 de Norwich City.

Swindon Town (III) - Aston Villa 2-3

Wigan Athletic - Bradford City (IV) 0-0, după prelundiri; 2-4 la loviturile de departajare

Programul sferturilor de finală (10-16 decembrie):