Fotbal: A început, în Japonia, Campionatul Mondial al cluburilor

(JACK GUEZ / AFP / Getty Images)
06.12.2012

Echipa japoneză Sanfrecce Hiroshima a învins cu scorul de 1-0 (0-0) formaţia neozeelandeză Auckland City, în partida de deschidere a Campionatului Mondial al cluburilor de fotbal, disputată joi pe stadionul "Nissan" din Yokohama, în faţa a peste 25.000 de spectatori.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Toshihiro Aoyama, care l-a învins pe portarul advers cu un şut de la 20 m, în minutul 66.

Aceasta a fost cel de-al 200-lea gol din istoria Mondialului cluburilor, care a înlocuit în anul 2000 Cupa Intercontinentală.

Meciul a marcat debutul oficial al tehologiei pentru linia porţii, autorizată de FIFA, arena din Yokohama fiind dotată cu sistemul GoalRef, baza pe câmpul magnetic.

Sanfrecce Hiroshima, campioana Japoniei, va întâlni duminică, în sferturile de finală ale competiţiei, echipa egipteană Al Ahly, câştigătoarea Ligii Campionilor Africii.

Iată programul complet al competiţiei din Japonia:

Baraj (6 decembrie, la Yokohama): Sanfrecce Hiroshima (Japonia) - Auckland City (Noua Zeelandă) 1-0

Sferturi de finală

Sfertul 1 (9 decembrie, la Toyota): Sanfrecce Hiroshima (Japonia) - Al Ahly (Egipt)

Sfertul 2 (9 decembrie, la Toyota): Ulsan Hyundai (Coreea de Sud) - Monterrey (Mexic)

Semifinale

Semifinala 1 (12 decembrie, la Toyota): Câştigătoare sfert 1 - Corinthians (Brazilia)

Semifinala 2 (13 decembrie, la Yokohama): Câştigătoare sfert 2 - Chelsea (Anglia)

Meci pentru locul 5 (12 decembrie, la Toyota): Învinsă sfert 2 - Învinsă sfert 1

Meci pentru locul 3 (16 decembrie, la Yokohama): Învinsă semifinală 1 - Învinsă semifinală 2

Finala (16 decembrie, la Yokohama): Învingătoare semifinala 1 - Învingătoare semifinala 2