Florin Mergea şi Andrei Begemann în careul de aşi al turneului challenger de la Szczecin

Perechea româno-germană a obţinut o victorie grea în faţa italienilor Simone Bolelli/Andrea Pellegrini, joi, în sferturile competiţiei poloneze, scor final 7-5, 7-6 (5).
Jucătorul român de tenis Florin Mergea.
Jucătorul român de tenis Florin Mergea. (Getty Images)
Marius Drăgoi
13.09.2019

Cuplul format din sportivii Florin Mergea şi germanul Andrei Begemann a reuşit un succes la limită în urma unui duel destul de dificil, în faţa cuplul italian Simone Bolelli/Andrea Pellegrini - capii de serie numărul 4, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Szczecin, Polonia, dotat cu premii totale de 137.560 euro.

Mergea şi Begemann şi-au asigurat prezenţa în faza superioară a competiţiei graţie victoriei în două seturi cu scorul 7-5, 7-6 (5). Partida a durat o oră şi 36 de minute.

Cei doi sportivi şi-au asigurat un cec în valoare de 2.740 de euro, respectiv 45 de puncte ATP la dublu, urmând să lupte în continuare pentru accederea în marea finală cu favoriţii numărul doi la cucerirea trofeului, argentinienii Guido Andreozzi/Andrei Molteni.