Alexandra Dulgheru, sfertfinalistă la turneul ITF de la Vancouver (Canada)

Jucătoarea noastră a dispus în două seturi de Beatriz Haddad Maia din Brazilia, scor final 7-5, 7-6 (7).
Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru.
Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru. (Getty Images)

Alexandra Dulgheru (29 ani, 148 WTA) a trecut la mare luptă de brazilianca Beatriz Haddad Maia, joi, succes ce i-a asigurat româncei calificarea în sferturile de finală ale turneului ITF de la Vancouver (Canada), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari.

Reprezentanta noastră a avut nevoie de două ore şi 9 minute de joc pentru a se impune în faţa favoritei numărul opt - (22 ani, 116 WTA), scor final 7-5, 7-6 (7).

Meciul a fost destul de echilibrat. În primul set Alexandra a reuşit să întoarcă rezultatul de la 4-2 pentru Haddad Maia, cu trei ghemuri consecutive câştigate, ca apoi să termine cu 7-5. În partea a doua a întâlnirii, sportiva noastră a început excelent. A condus cu 4-1 şi 5-2, dar sud-americanca a revenit admirabil, soarta partidei fiind decisă până la urmă în tiebreak. Aici campioana noastră a dat dovadă de un psihic puternic, ea salvând cinci mingi de set la scorul de 6-1 pentru Maia, ca apoi să încheie definitiv socotelile cu 9-7.

Alexandra şi-a asigurat un cec în valoare de 2.533 dolari şi 50 puncte WTA.

În continuare ea o va avea ca adversară pe nipona Misaki Doi (27 ani, 240 WTA) - meci programat astăzi de la ora 21.00 - pe care a mai întâlnit-o în 2015, la Roma, în primul tur, şi de care a dispus cu 6-7 (2), 6-3, 6-3.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.