Monica Niculescu, în optimi la turneul de la Washington

Două românce se vor confrunta în optimile de finală ale turneului de la Washington: Monica Niculescu şi Patricia Ţig.
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu.
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu. (Hobart International - Australian Open Series/facebook)

Niculescu (29 ani, 59 WTA), cap de serie numărul şase, a învins-o pe Nao Hibino (25 ani, 72 WTA), cu scorul de 6-3, 2-6, 7-6 (7) , în cadrul turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 dolari. Partida a durst două ore şi 24 de minute.

Românca a câştigat primul set cu 6-3, după ce a fost condusă cu 2-1, iar Hibino a dominat setul al doilea, pe care l-a câştigat cu 6-2. În decisiv, Niculescu a condus cu 3-0, Hibino a revenit până la 5-3, apoi situaţia s-a răsturnat din nou şi Monica a condus cu 6-5, pentru ca apoi meciul să ajungă în ţie break. Monica a câştigat partida după ce a fost condusă în ţie break cu 5-3, transformând a patra minge de meci.

Monica Niculescu va juca cu Patricia Ţig (23 ani, 134 WTA), calificată la rândul ei după ce a învins-o în două seturi pe britanica Heather Watson, scor final 7-6 (4), 7-6 (3). Cele două românce nu s-au mai întâlnit până acum.

Monica şi-a asigurat un cec de 3.420 şi 30 de puncte WTA.

Tot la simplu, Simona Halep, principala favorită, o va întâlni pe Mariana Duque-Marino (Columbia).

În proba de dublu, Monica Niculescu şi Sania Mirza (India), cap de serie 1, sunt calificate în sferturi.