Fotbal: Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 3-0, în etapa a 29-a a Ligii I

(ODD ANDERSEN / AFP / Getty Images)

Petrolul Ploieşti a învins pe FC Botoşani cu scorul de 3-0 (1-0), luni seara, pe teren propriu, în ultima partidă din etapa a 29-a a Ligii I de fotbal.

Filipe Teixeira a deschis scorul (33), iar petroliştii s-au desprins în repriza secundă. Adrian Mutu a marcat primul sau gol de la revenirea în Liga I, în min. 71, din penalty, la doar cinci minute de la intrarea sa pe teren. Atacantul Toto Tamuz fusese faultat în careu de Milos Zivkovic. Al treilea gol al gazdelor a fost marcat de Laurenţiu Marinescu, în min. 85, din penalty, după ce haitianul Alcenat a fost faultat în careu de portarul Curileac. Marinescu a intrat în minutul 82 pe teren, acesta fiind primul său meci în actuala ediţie de campionat, după o accidentare suferită în luna mai a anului trecut.

Petrolul a ratat alte multe ocazii de gol, Tamuz având o bară (79).
Petrolul a ajuns la a treia victorie consecutivă şi seria de invincibilitate în campionat a ajuns la 19 meciuri (singurul eşec din campionat, pe 6 octombrie, la Mediaş, 0-1). FC Botoşani a pierdut ultimele trei meciuri jucate în deplasare şi a încasat 9 goluri, marcând unul singur.