Fed Cup. Johanna Konta restabileşte egalitatea după ce a învins-o pe Sorana Cîrstea

Sportiva britanică s-a impus în faţa Soranei Cîrstea cu 6-2, 6-3, egalând astfel scorul în meciul dintre echipele României şi Marii Britanii, 1-1, în barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea. (Hungarian Tennis/facebook)

Echipele României şi Marii Britanii se află în acest moment la egalitate, 1-1, după primele două meciuri de simplu din confruntarea pentru barajul din Grupa Mondială II a Fed Cup.

În primul meci de simplu al zilei Simona Halep (25 ani, 5 WTA) a dispus de Heather Watson (24 ani, 113 WTA) cu 6-4, 6-1 după 69 de minute de joc.

În schimb, în al doilea meci al zilei, Sorana Cîrstea (27 ani, 62 WTA) care i-a luat locul tenismanei Irina Begu, care a suferit o contractură musculară, a pierdut cu 6-2, 6-3 în faţa britanicei Johanna Konta (25 ani, 7 WTA) după o oră şi 26 de minute de joc efectiv. A fost pentru prima oară când cele două campioane au stat faţă în faţă.

Sorana a avut în acest meci 16 lovituri câştigătoare şi 31 de duble greşeli, în timp ce Konta a avut 20 lovituri câştigătoare şi doar 28 de duble greşeli.

Urmează ca duminică, de la ora 11,00, să aibă loc partidele Halep vs Konta, urmat de Begu vs Watson.

Konta conduce cu 2-0 în confruntările directe cu Simona Halep. Prima dată a învins-o în 2015 în optimile de la Wuhan (6-3, 3-6, 7-5), a doua oară anul acesta, în sferturile de la Miami (3-6, 7-6 (7), 6-2).

Begu şi Watson s-au duelat o singură dată în 2013, în primul tur la Indian Wells, câştigat de româncă cu 6-2, 6-4.

Meciul de dublu se va desfăşura între perechile Monica Niculescu (23 WTA la dublu)/Sorana Cîrstea (1.101 WTA la dublu ) şi Laura Robson (267 WTA la dublu)/Jocelyn Rae (106 WTA al dublu), în finalul zilei de duminică.