Europa League. FC Viitorul Constanţa câştigă cu KAA Gent dar părăseşte competiţia continentală

Formaţia constănţeană a fost eliminată din Europa League de gruparea belgiană în urma rezultatului înregistrat în tur (6-3), puştii lui Hagi reuşind însă să iasă cu fruntea sus în confruntarea de pe Ovidiu, de joi seara, scor 2-1 (0-1).
(Captură foto)

FC Viitorul Constanţa a câştigat partida cu echipa belgiană KAA Gent, disputat joi la Ovidiu, în manşa secundă a turului 2 preliminar al Europa League, scor final 2-1 (0-1), dar, în urma eşecului la scor mare înregistrat săptămâna trecută în deplasare (6-3), este nevoită să părăsească competiţia, oaspeţii calificându-se cu scorul general de 7-5.

'Bizonii' au fost cei care au deschis scorul, Roman Iaremciuk punctând la primul şut pe poartă (minutul 38). Viitorul a întors însă prin Gabriel Iancu, acesta aducând victoria echipei sale graţie unei duble (minutele 47 şi 61) - ambele din penalty.

Partida a fost una destul de echilibrată, ambele echipe jucând prudent, elevii pregătiţi de Gică Hagi fiind însă cei care au presat mai mult, fiind mult mai periculoasă mai ales în prima repriză. Gent şi-a îndeplinit însă obiectivul principal - calificarea în turul 3 preliminar. Aici ei vor întâlni pe câştigătoarea dublei manşe dintre AEK Larnaca (Cipru) şi Levski Sofia (Bulgaria). Primul meci va fi în deplasare, pe 8 august.

FC Viitorul Constanţa: 43. Cătălin Cabuz - 5. Sebastian Mladen, 15. Bogdan Ţîru (căpitan), 23. Virgil Ghiţă, 6. Bradley De Nooijer - 19. Lyes Houri, 18. Andrei Artean (10. Eric De Oliveira Pereira, 62), 77. Vlad Achim - 9. Gabriel Iancu, 11. George Ganea (30. Andreas Calcan, 73), 28. Alexandru Mâţan (3. Steliano Filip, 55). Antrenor Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 1. Arpad Tordai - 2. Radu Boboc, 17. Andrei Ciobanu, 27. Marco Dulca.

KAA Gent: 1. Thomas Kaminski - 23. Mikael Lustig, 5. Michael Ngadeu-Ngadjui, 32. Igor Plastun, 21. Nana Asare - 19. Brecht Dejaegere (33. Louis Verstraete, 57), 6. Elisha Owusu, 16. Jonathan David, 8. Vadis Odjidja (căpitan) - 31. Yuya Kubo (9. Roman Bezus, 59), 7. Roman Iaremciuk (28. Mamadou Sylla, 88). Antrenor: Jess Thorup.
Rezerve neutilizate: 26. Colin Coosemans - 14. Alessio Castro-Montes, 15. Milad Mohammadi, 76. Timothy Derijck.

Arbitru: José Luis Munuera Montero; arbitri asistenţi: Inigo Prieto Lopez De Cerain, Alfonso Baena Espejo; al patrulea oficial: Valentin Gomez (toţi din Spania).
Cartonaşe galbene: Achim (15), Houri (70).