CM 2018. Portugalia, calificare în optimile competiţiei (video)

"Important este că suntem în optimi, iar ambiţia noastră este de a continua la aceasta competiţie. Atât timp cât ne vom pregăti pentru următorul meci mental şi fizic, adversarul nu este atât de important." - a declarat selecţionerul Portugaliei, Fernando Santos.
Portugalia - Iran 1-1, în Grupa B a Cupei  Mondiale de fotbal din Rusia.
Portugalia - Iran 1-1, în Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. (Getty Images)

Reprezentativa Portugaliei şi-a asigurat prezenţa în optimile de finală a Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, după ce a remizat, luni seara, în faţa Iranului, scor 1-1, meci din Grupa B a competiţiei intercontinentale.

Duelul dintre cele două combatante de pe 'Mordovia Arena' din Saransk a fost unul frumos, plin de suspans.

Lusitanii au fost primii care au marcat prin Ricardo Quaresma (min. 45) după un şut cu exteriorul din careul de 16 metri, la care goalkeper-ul Ali Beiranvand nu a avut nici o şansă. Vedeta internaţională Cristiano Ronaldo ar fi putut schimba poate soarta partidei dacă nu ar fi ratat în minutul 53 un penalty acordat de arbitrul paraguayan Enrique Caceres, după un fault comis asupra acestuia de Ezatolahi.

Formaţia Iranului în schimb a sperat până în ultimul minut de joc, şi bine a făcut, ei egalând situaţia de pe tabela de marcaj în prelungirile partidei (90+3) prin lovitură de la 11 metri după ce fundaşul Cedric Soares a atins balonul cu mâna, tot ei putând să producă surpriza un minut mai târziu prin Vahid Amiri (90+4), dar acesta a trimis în plasa laterală a porţii din poziţie excelentă.

"Cel mai important este că ne-am calificat în optimi, ceea ce ne şi doream. Spania, care era favorită cu Maroc, a încheiat la egalitate (2-2). La o Cupă Mondială, nu poţi să te gândeşti că sunt meciuri mai uşoare decât altele, iar asta se dovedeşte la turneu.. În privinţa meciului, am început bine, cu o bună circulaţie a balonului, chiar dacă Iranul a ocupat bine spaţiile şi ne-a făcut să alergăm. În repriza secundă, am continuat pe acest drum, dar după penalty (ratat de Cristiano Ronaldo) am căzut în jocul lor dur şi agresiv. Iranul nu a avut nicio ocazie înainte de egalare. La penalty-ul ratat de Ronaldo, chiar şi cei mai buni jucători pot eşua. Toţi marii jucători vor întotdeauna să câştige." a declarat selecţionerul lusitanilor Fernando Santos.

Portugalia ocupă acum locul 2 în clasamentul grupei, ea fiind devansată de Spania la numărul de goluri marcate (6 faţă de 5), cele două fiind egale la puncte şi golaveraj, în timp ce Iranul se află pe trei, respectiv Maroc poziţia a patra.

Au evoluat echipele:

Iran: 1. Ali Beiranvand - 23. Ramin Rezaeian, 19. Majid Hosseini, 8. Morteza Pouraliganji, 3. Ehsan Haji Safi (căpitan; 5. Milad Mohammadi, 56) - 17. Mehdi Taremi, 18. Alireza Jahanbakhsh (14. Şaman Ghoddos, 70), 6. Saeid Ezatolahi (10. Karim Ansarifard, 76), 9. Omid Ebrahimi, 11. Vahid Amiri - 20. Sârdar Azmoun. Selecţioner: Carlos Queiroz.

Rezerve neutilizate: 12. Rashid Mazaheri, 22. Amir Abedzadeh - 13. Mohammad Khanzadeh, 2. Mehdi Torabi, 15. Pejman Montazeri, 7. Masoud Shojaei, 16. Reza Ghoochannejhad, 21. Ashkan Dejagah.

Portugalia: 1. Rui Patricio - 21. Cedric Soares, 3. Pepe, 6. José Fonte, 5. Raphael Guerreiro - 20. Ricardo Quaresma (11. Bernardo Silva, 70), 14. William Carvalho, 23. Adrien Silva, 10. Joao Mario (8. Joao Moutinho, 84) - 9. André Silva (17. Goncalo Guedes, 90 6), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecţioner: Fernando Santos.

Rezerve neutilizate: 12. Anthony Lopes, 22. Beto - 2. Bruno Alves, 13. Ruben Dias, 15. Ricardo Pereira, 19. Mario Rui, 4. Manuel Fernandes, 16. Bruno Fernandes, 18. Gelson Martins.

Arbitru: Enrique Caceres; arbitri asistenţi: Eduardo Cardozo, Juan Zorrilla (toţi din Paraguay); arbitru de rezervă: Mehdi Abid Charef (Algeria); arbitru asistent de rezervă: Anouar Hmila (Tunisia)
Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Hernan Maidana (Argentina), Gery Vargas (Bolivia), Paolo Valeri (Italia)
Cartonaşe galbene: Guerreiro (33), Haji Safi (52), Azmoun (54), Quaresma (64), Ronaldo (83), Cedric (90 8).

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.