Victorie preţioasă a Simonei Halep în faţa lui Muguruza la turneul de la Stuttgart

Simona Halep
Simona Halep (Facebook)

Simona Halep (locul 3 WTS) a învins-o în trei seturi pe spaniola Garbine Muguruza (locul 20 WTA) în turneul de tenis Porsche Tennis Grand Prix Stuttgart, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-3.

În primul set Simona a cedat în faţa spaniolei, care a reuşit să câştige cu 6-3. În setul al doilea Simona a început să joace la valoarea ei reală şi a restabilit egalitatea la seturi, câştigând în setul secund cu 6-1. În setul al treilea , cu toate că constănţeanca a pierdut primul game, a revnit şi în final a câştigat decisivul cu 6-3.

Până la această întâlnire de la Stuttgart, Halep şi Muguruza s-a întâlnit de două ori, şi în ambele partide a câştigat jucătoarea spaniolă: anul trecut iberica s-a impus cu 2-6, 6-2, 6-3 în turul al doilea la Wuhan, iar în 2015 a învins-o pe jucătoarea noastră la Galaţi, în Fed Cup, cu 6-4, 6-3.

În sferturi, Simona o va întâlni pe câştigătoarea din partida Sara Errani şi Zarina Diyas, care este programată joi, de la ora 15.
Partida din sferturi se va disputa vineri, la o oră ce va fi anunţată ulterior.

La turneul de la Stuttgart deja s-au înregitrat deja surprize de proporţii, fiind eliminate 3 rivale puternice: Ana Ivanovic, Agneszka Radwanska şi Sabine Lisicki.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook