Remiză pentru Şahtior Doneţk în turul trei preliminar al Ligii Campionilor

Şahtior Doneţk - Fenerbahce Istanbul, 0-0, în prima manşă a turului  trei preliminar al Ligii  Campionilor.
Şahtior Doneţk - Fenerbahce Istanbul, 0-0, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. (UEFA Champions League/facebook)

Echipa Şahtior Doneţk, condusă de pe margine de antrenorul român Mircea Lucescu, a terminat la egalitate cu Fenerbahce Istanbul, scor 0-0, pe stadionul ''Şukru Saracoglu'', marţi seara, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Vicecampioana Ucrainei a rezistat sub privirile a 48.210 spectatori, în faţa unei echipe la care au jucat nume precum Nani, van Persie, Raul Meireles, Diego, Simon Kjaer sau Bruno Alves.

Albanezii de la Skenderbeu s-au impus cu scorul de 2-0, în Republica Moldova, în faţa echipei Milsami Orhei, la care atacantul român Cristian Bud a fost integralist. Romeo Surdu nu a jucat la formaţia de peste Prut. Oaspeţii s-au impus cu ajutorul lui Hamdi Saliho, care a reuşit o dublă.

Un pas mare spre play-off a făcut şi Monaco, după succesul cu 3-1 de la Berna, în dauna echipei Young Boys.

Atacantul nigerian Kehinde Fâţâi (ex-Astra Giurgiu) a marcat un gol pentru Sparta Praga, care a remizat la Moscova cu echipa locală ŢSKA, 2-2. Fâţâi a început ca titular şi a ieşit de pe teren în minutul 57.

Dinamo Zagreb, cu internaţionalul român Alexandru Măţel titular, a fost ţinută în şah de Molde, pe teren propriu, scor 1-1. Măţel a fost înlocuit în minutul 56 cu portughezul Ivo Pinto (ex-CFR Cluj).