Gimnastica românească pe culmi. Larisa Iordache, aur la Cupa Mondială de la Glasgow

Larisa Andrea Iordache.
Larisa Andrea Iordache. (JOHN THYS / AFP / Getty Images)

Larisa Iordache a cucerit sâmbătă medalia de aur la concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Glasgow.

Sportiva noastră a obţinut un total de 59,232 puncte, fiind urmată în clasamentul final de Elisabeth Black (Canada), cu 56,432 puncte, de Jessica Lopez (Venezuela), 55,899 p, Georgina Hockenhull (Marea Britanie), 54,398 p, Mai Murakami (Japonia), 54,299 p, Vanessa Ferrari (Italia), 54,032 p, Erica Fasana (Italia), 53,732 p, şi Pauline Schaefer (Germania), 53,365 p.

Cea mai bună gimnastă româncă a anului s-a impus în acest concurs la toate cele patru aparate.

La sărituri s-a clasat pe primul loc, obţinând 15,000 puncte, surclasându-le pe Lopez (14,800 p) şi pe Fasana (14,633 p) etc.

La paralele a primit 14,433 p, devansându-le pe Lopez, 14,200 p, şi pe Black, 13,833 p, etc.

Larisa Iordache s-a impus clar şi la bârnă, cu 15,166, cea mai mare notă din concurs, fiind urmată de Black cu 14,833 p şi de Lopez cu 13,633 p etc.

La sol, Larisa a obţinut cea mai clară victorie, cu 14,633 puncte, întrecându-le pe japoneza Murakami, care s-a clasat pe locul doi cu 13,833 puncte şi pe Erica Fasana, care a primit 13,733 puncte.

Sâmbăta trecută, Larisa Iordache câştigase şi etapa inaugurală a Cupei Mondiale sezonul 2014-2015 de la Stuttgart, cu 59,766 puncte, fiind urmată de Jessica Lopez din Venezuela cu 57,799 puncte şi de germanca Kim Bui cu 56,665 puncte.

Sportiva noastră a învins şi la ediţia de anul trecut a Cupei Mondiale de la Glasgow, cu 57,932 puncte, urmată de americanca Elizabeth Price, 57,365 p, şi de italianca Vanessa Ferrari, 56,633 p.