Fotbal: Campionatul Greciei - PAOK Salonic încheie anul pe primul loc

(ODD ANDERSEN / AFP / Getty Images)

PAOK Salonic, echipă la care evoluează fundaşul român Răzvan Rât, va încheia anul pe primul loc în clasamentul campionatului de fotbal al Greciei, după ce a învins pe Levadiakos cu scorul de 2-1, duminică, în deplasare, într-un meci din etapa a 16-a.

Georgios Tzavellas (12) şi Facundo Pereyra (51) au marcat ambele goluri ale oaspeţilor, în timp ce pentru Levadiakos a înscris ivorianul Emmanuel Kone (80), fost la Internaţional Curtea de Argeş şi CFR Cluj.

Ambele formaţii au jucat din minutul 23 în zece oameni, Evanggelos Mantzios (Levadiakos) şi Tzavellas (PAOK) fiind eliminaţi în urma unei altercaţii.

Rât a jucat tot meciul la PAOK, primind un cartonaş galben în min. 49.

Într-un duel românesc, Asteras Tripolis, cu Dorin Goian integralist, a învins cu 2-1 pe Xanthi, echipă antrenată de Răzvan Lucescu. Giannis Gianniotas (6) şi Pablo Mazza (58) au marcat pentru gazde, iar Cleyton (81 — penalty) pentru Xanthi. Goian a primit un cartonaş galben (35), în timp ce Pantelis Kapetanos (ex-Steaua, CFR Cluj) a jucat toate minutele la oaspeţi, Emmanouil Papasterianos (ex-Concordia Chiajna) bifând 77 de minute.

Platanias — OFI Creta 1-0

În clasament, după 15 etape (runda a 11-a nu s-a disputat), pe primul loc se află PAOK Salonic, cu 34 puncte, urmată de campioana Olympiakos Pireu, 33 p, Asteras Tripolis, 28 p, Panathinaikos, 26 p (14 j), Veria, 25 p, Xanthi, 24 p, etc.

Meciul Niki Volos — Panaitolikos Agrinion a fost amânat, iar luni se dispută partida Panathinaikos — Kerkyra.