CM 2018. Rusia a eliminat fosta campioană mondială, Spania (după loviturile de departajare) - video

Reprezentativa Rusiei a reuşit o surprinzătoare performanţă prin calificarea în sferturile turneului final în dauna fostei campioane mondiale - Spania. Scorul a fost de 4-3 după loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1).
Rusia a eliminat Spania la loviturile de departajare (4-3) şi s-a calificat în sferturile CM 2018. (Getty Images)

Rusia a reuşit ceea ce mulţi nu şi-au imaginat, duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova.

Gazda turneului final a trimis-o acasă pe una dintre echipele favorite la cucerirea prestigiosului trofeu - Spania, cea din urmă pierzând cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, obţinând astfel calificarea în sferturile competiţiei intercontinentale - cea mai mare performanţă la o Cupă Mondială după destrămarea Uniunii Sovietice.

Chiar dacă ibericii au fost cei care au controlat mai bine situaţia pe teren printr-o posesie de 75 %, ruşii preferând contraatacul pe erorile comise de spanioli, ''La Roja'' a fost cea care până la urmă a avut de suferit.

Campioana mondială din 2010 a început excelent, beneficiind chiar din debutul întâlnirii de autogolul lui Serghei Ignaşevici (min. 12), pentru că pe finalul primei reprize, în urma unui henţ în careu al lui Gerard Pique, ''Sbornaia'' să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj prin Artem Dziuba (min. 41), acesta executându-l prin lovitură de pedeapsă de la 11 metri pe David De Gea.

De aici lucrurile s-au complicat pentru spanioli, care nu au mai reuşit să marcheze în ciuda posesiei excesive, toate oportunităţile fiind oprite de o apărare puternică, cartea principală de joc a ruşilor.

"Echipa a făcut un meci foarte bun astăzi. A atacat necontenit timp de 125 de minute, ne-am creat oportunităţi clare de gol. Campionatul Mondial este o competiţie complexă, în care nicio echipă nu trebuie subestimată. Jucătorii au înţeles ce îmi doresc de la ei. Am minimizat numărul greşelilor, dar nu a fost suficient. Le doresc mult succes mai departe adversarilor. A fost şi este o plăcere să antrenez un astfel de grup. Toţi jucătorii s-au comportat ca nişte profesionişti desăvârşiţi", a declarat la final selecţionerul Fernando Hierro.

De partea cealaltă, Stanislav Cercesov - conducătorul principal de joc a ruşilor a fost foarte încântat de reuşita calificării, aceasta reprezentând, după cum a mărturisit, rezultatul unei munci depuse timp de doi ani de zile: "Prin faptul că noi am petrecut doi ani muncind şi că am muncit bine."

Spania: 1. David De Gea - 4. Nacho (2. Dani Carvajal, 70), 3. Gerard Pique, 15. Sergio Ramos (căpitan), 18. Jordi Alba - 8. Koke, 5. Sergio Busquets - 21. David Silva (6. Andrés Iniesta, 67), 22. Isco, 20. Marco Asensio (9. Rodrigo, 104) - 19. Diego Costa (17. Iago Aspas, 80). Selecţioner: Fernando Hierro.
Rezerve neutilizate: 13. Kepa Arrizabalaga, 23. Pepe Reina - 12. Alvaro Odriozola, 14. César Azpilicueta, 16. Nacho Monreal, 10. Thiago Alcantara, 7. Saul Niguez, 11. Lucas Vazquez.

Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) - 2. Mario Fernandes, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignaşevici, 13. Fedor Kudriaşov, 18. Iuri Jirkov (14. Vladimir Granat, 46) - 19. Aleksandr Samedov (6. Denis Cerîşev, 61), 11. Roman Zobnin, 7. Daler Kuziaev (21. Aleksandr Erohin, 97) - 22. Artem Dziuba (10. Fedor Smolov, 65), 17. Aleksandr Golovin. Selecţioner: Stanislav Cercesov.
Rezerve neutilizate: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov - 5. Andrei Semenov, 8. Iuri Gazinski, 16. Anton Miranciuk, 15. Alexei Miranciuk, 9. Alan Dzagoev.

Au marcat: Serghei Ignaşevici (12, autogol), respectiv Artem Dziuba (41 - penalty).
La loviturile de departajare au executat în ordine: Andrés Iniesta 1-0 (gol), Fedor Smolov 1-1 (gol), Gerard Pique 2-1 (gol), Serghei Ignaşevici 2-2 (gol), Koke 2-2 (ratare - apără Igor Akinfeev), Aleksandr Golovin 2-3 (gol), Sergio Ramos 3-3 (gol), Denis Cerîşev 3-4 (gol), Iago Aspas 3-4 (ratare - apără Igor Akinfeev).

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toţi din Olanda); arbitru de rezervă: Clement Turpin (Franţa); arbitru asistent de rezervă: Nicolas Dănos (Franţa)
Arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); arbitri asistenţi video: Mark Borsch (Germania), Pawel Gil (Polonia), Felix Zweyer (Germania)
Cartonaşe galbene: Pique (40), Kutepov (54), Zobnin (71).