Zeci de magistraţi cer despăgubiri de la stat pe motiv că au pierdut "şansa de câştiguri materiale" nemaifiind numiţi în birouri electorale [G4Media]

Statul român a fost chemat în judecată de câteva zeci de magistraţi, din mai multe judeţe, după ce aceştia nu au mai fost numiţi în birourile electorale de circumscripţie în urma unor decizii ale Biroului Electoral Central. Magistraţii reclamă că „au pierdut şansa de câştiguri materiale”, conform unor documente analizate de G4Media. Sunt 37 de procese pe rol iar cuantumul total al despăgubirilor solicitate este 5,5 milioane de lei.
Preşedintele Autorităţii Electorale Permanente (AEP), Adrian Ţuţuianu, a explicat de unde a plecat conflictul.
„Reclamanţii (…) au contestat hotărârile Biroului Electoral Central prin care au fost desfiinţate birouri electorale de circumscripţie în mai multe judeţe – vorbim aici de campaniile din 2024-2025 – şi s-a dispus prin hotărâre de Birou Electoral Central reluarea operaţiunii de desemnare a preşedinţilor şi locţiitorilor acestor birouri electorale. La reluarea procedurii de desemnare, persoanele respective nu au mai fost nominalizate. Şi, ca urmare, au înţeles că trebuie să dea în judecată statul român”, a spus Ţuţuianu, în conferinţa de presă de marţi, citat de Agerpres.
Magistraţii au chemat în judecată AEP sub pretextul că ar fi continuator de drept al Biroului Electoral Central, dar şi Ministerul Finanţelor, Ministerul de Interne, Guvernul, prefecţii sau alte instituţii ale statului român, a explicat Ţuţuianu.
Toţi au solicitat acelaşi lucru: acordarea drepturilor băneşti pentru care „au pierdut şansa” de a le câştiga.
- indemnizaţie pe zi de activitate
- plata unei diurne de 2% pe zi din indemnizaţia de încadrare brută lunară
- plata de dobânzi penalizatoare
- plata de cheltuieli de judecată
- actualizarea acestor sume cu rata inflaţiei.
Procesele sunt pe rol, iar unele au deja soluţii pe fond. Care nu sunt, însă, identice.
Articolul integral poate fi accesat aici.