Deputat USR, despre Olguţa Vasilescu care s-a afişat cu pantofi de 900 de euro: L-o fi auzit pe Alfred Simonis şi acum ne arată "cum se face"

Lia Olguţa Vasilescu - captură ecran (video postat de membrul CNA Nicolaie Bălaşa-Sorescu / captură ecran)
Liliana Alexe
10.06.2026
Lia Olguţa Vasilescu - captură ecran (video postat de membrul CNA Nicolaie Bălaşa-Sorescu / captură ecran)
Liliana Alexe
10.06.2026

Deputatul USR Cezar Drăgoescu a atras atenţia, miercuri, pe Facebook, asupra preţului foarte scump al pantofilor purtaţi de primăriţa PSD a Craiovei, Lia Olguţa Vasilescu, surprinsă într-o fotografie în timp ce participa la inaugurarea unui magazin.

Reacţia liderului USR vine după ce şeful Consiliului Judeţean Timiş, Alfred Simonis, i-a criticat pe cei de la USR pentru vestimentaţia lor.

Redăm postarea deputatului Cezar Drăgoescu:

Alfred Simonis face recenzii de modă şi ne critică pe noi, cei din USR, că purtăm încălţăminte prea ieftină.

Olguţa Vasilescu l-o fi auzit şi a decis să ne arate „cum se face”. A mers astăzi la inaugurarea Primark, un magazin accesibil, încălţată cu pantofi Valentino de 900 de euro. Mai scumpi decât salariul unuia dintre cei 100 de tineri angajaţi la care face referire în postarea sa de pe Facebook, de parcă ar avea vreun merit pentru angajarea lor.

Pentru PSD, „eticheta” şi „eleganţa” se măsoară în pantofi de lux, ambalaţi în cutii încăpătoare, numai bune de refolosit mai târziu.

Asta este problema cu aceşti „social-democraţi” din PSD. Măcar de-ar crede în ce spun! Dar au ajuns atât de deconectaţi, atât de învăţaţi cu banii şi cu luxul, încât au uitat un lucru esenţial: atunci când critică un român pentru că nu îşi permite pantofi de mii de euro, jignesc, de fapt, majoritatea României. O majoritate pe care, culmea, tocmai ei se laudă pe la televizor că o reprezintă.

Olguţa Vasilescu în pantofi de 890 de euro (Foto Facebook Cezar Drăgoescu)
Olguţa Vasilescu în pantofi de 890 de euro (Foto Facebook Cezar Drăgoescu)

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos