Victorie superbă a lui Marius Copil. L-a învins pe Lucas Pouille!

Marius Copil a reuşit performanţa de a învinge un jucător din top 30 - al ţării gazdă - abordând un joc inventiv şi spectaculos.
Jucătorul român de tenis Marius Copil.
Jucătorul român de tenis Marius Copil. (Neal Trousdale/facebook)

Într-o partidă din optimile turneului ATP 250 Series “Moselle Open”, de la Metz, Franţa, Marius Copil (86 ATP) a dispus de francezul Lucas Pouille (22, clasament maxim: 13 ATP / mai 2017, 23 de ani), favorit 3, cu scorul de 7-6(4), 7-6(6). Partida a durat o oră şi 45 de minute.

În prima manşă s-a mers cu serviciul până în tie-break, Marius salvând două mingi de set la 4-5, pe propriul serviciu. În tie-break jucătorul nostru s-a desprins decisiv la 3-3.

În setul al doilea Marius a realizat primul break în ghemul 2, Pouille l-a egalat la 4, Marius a făcut 5-4, într-un ghem lung în care şi-a salvat în două rânduri serviciul. În ghemul următor, jucătorul român a condus cu 40-0 pe serviciul francezului, dar a ratat cele 3 mingi de meci. Românul a dus şi setul 2 în tie-break, pe care l-a câştigat.

Marius a reuşit 15 aşi, iar Pouille 11, dar jocul lui a fost bun în general, în ciuda presiunii exercitate de miza jocului.

După calificarea în sferturile de finală Marius Copil acumulează 45 de puncte ATP şi 29.010 €.

Adversarul lui din această fază este germanul Peter Gojowczyk (95, clasament maxim: 79 / noiembrie 2014, 28 de ani), cu care are un palmares defavorabil: 0-1.