Tenis. Rezultate înregistrate la turneul futures de la Bucureşti (optimi)

Adrian Ungur, Dragoş Dima şi Bogdan Apostol sunt românii care au acces în sferturile de finală ale circuitului futures ce se desfăşoară în aceste zile în capitală.
Tenismanul român Adrian Ungur
Tenismanul român Adrian Ungur (Tennis Update INA/twitter)

Jucătorii românim Adrian Ungur, Dragoş Dima şi Bogdan Apostol au reuşit, miercuri, să acceadă în sferturile de finală ale turneului futures de la Bucureşti - 'Daimon Trophy', dotat cu premii totale în valoare de 15.000 de, în urma evoluţiilor deosebite.

Astfel, cap de serie numărul doi al competiţiei bucureştene, Adrian Ungur (32 ani, 449 ATP) s-a impus în două seturi în faţa olandezului Sem Verbeek (23 ani, 289 ATP) cu scorul de 6-4, 6-2.

Dragoş Dima (25 ani, 485 ATP), favorit trei, a trecut la rândul lui de conaţionalul Teodor-Dacian Crăciun (37 ani, 1033 ATP) în trei seturi cu 6-2, 5-7, 6-2.

Bogdan Apostol (21 ani, 1174 ATP) s-a evidenţiat în urma reuşitei în faţa favoritului numărul 4 la cucerirea trofeului - Nicolae Frunză (19 ani, 529 ATP). Scor final 6-4, 7-5.

În proba de dublu, cuplul format din Adrian Barbu şi Florin Mergea, capi de serie numărul doi, au trecut de japonezii Takashi Saito/Ryota Tanuma, cu scorul de 6-2, 6-4, rezultat ce le-a adus calificarea în penultimul act.

Rezultate:
simplu, optimi

Hugo Dellien (Bolivia/N. 1) — Andrei Ştefan Apostol 6-4, 7-5
Martin Cuevas (Uruguay/N. 7) — Evan Furness (Franţa) 6-2, 6-4
Bogdan Ionuţ Apostol — Nicolae Frunză (N. 4) 6-4, 7-5
Antoine Bellier (Elveţia) — Dan Alexandru Tomescu 6-3, 6-3
Dragoş Nicolae Mădăraş (Suedia) — Vladislav Melnic 6-1, 6-1
Dragoş Dima (N. 3) — Teodor-Dacian Crăciun 6-2, 5-7, 6-2
Maxime Tabatruong (Franţa/N. 6) — Mircea-Alexandru Jecan 6-0, 6-0
Adrian Ungur (N. 2) — Sem Verbeek (Olanda) 6-4, 6-2

dublu, sferturi de finală

Hugo Dellien/Federico Zeballos (Bolivia/N. 1) — Antoine Bellier (Elveţia)/Santiago Maresca (Uruguay) 3-6, 6-3, 11-9
Andrei Ştefan Apostol/Nicolae Frunză — Nathan Eshmade (Australia)/Sem Verbeek (Olanda/N. 3) 6-4, 6-4
Bogdan Ionuţ Apostol (România)/Dragoş Nicolae Mădăraş (Suedia) — Evan Furness/Maxime Tabatruong (Franţa) 6-4, 7-5
Adrian Barbu/Florin Mergea (N. 2) — Takashi Saito/Ryota Tanuma (Japonia) 6-2, 6-4

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.

alte articole din secțiunea Sport