Tenis: Rafael Nadal, în sferturile de finală la Beijing

Rafael Nadal.
Rafael Nadal. (YASUYOSHI CHIBA / AFP / Getty Images)

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 2 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Chinei de la Beijing (ATP), dotat cu premii în valoare de 2.550.470 dolari, graţie victoriei cu 6-3, 6-4 înregistrată joi în faţa germanului Peter Gojowczyk.

Nadal îl va avea ca adversar în următorul meci pe Martin Klizan (Slovacia), care a profitat de abandonul lui Ernests Gulbis, cap de serie numărul 7, la scorul de 6-2, 3-0 în favoarea jucătorului slovac.

Au mai obţinut calificarea în sferturile de finală bulgarul Grigor Dimitrov (nr.5), învingător cu 6-4, 6-4 în faţa spaniolului Pablo Andujar, şi cehul Tomas Berdych (nr.3), care a trecut tot în două seturi, 6-3, 6-4, de sârbul Viktor Troicki.