Tenis. Monica Niculescu a învins-o pe Patricia Ţig la turneul WTA de la Washington

Niculescu a acces în sferturile competiţiei după ce a reuşit să treacă de compatrioata Patricia Ţig, scor final 6-4, 7-6 (2).
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu.
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu. (Neal Trousdale/facebook)

Monica Niculescu (29 ani, 59 WTA) a ieşit victorioasă în duelul susţinut în compania conaţionalei Patricia Ţig, joi, obţinând astfel calificarea în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Washington (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari. Partida a durat 120 de minute şi s-a încheiat cu 6-4, 7-6 (2).

Cap de serie numărul şase, Niculescu s-a aflat la prima confruntare cu Patricia (23 ani, 134 WTA).

În urma acestui rezultat Niculescu şi-a asigurat un cec de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA. În sferturi ea va trebui să facă faţă tenismanei Julia Goerges (28 ani, 40 WTA - Germania), favorită patru, care a dispus la rândul ei cu 3-6, 6-3, 7-6 (9) de belgianca Alison van Uytvanck.

În meciurile directe cele două iubitoare ale sportului alb, ele sunt la egalitate, 2-2.