Tenis. Horia Tecău, eliminat în sferturile de dublu de la Halle (ATP)

Românul alături de olandezul Jean-Julien Rojer a ratat accederea în penultimul act după ce s-a înclinat în faţa sportivilor Fabrice Martin (Franţa)/Albert Ramos-Vinolas (Spania), scor final 7-6 (7), 6-3.
Perechea româno-olandeză Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer
Perechea româno-olandeză Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer (Mutua Madrid Open/facebook)

Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, capi de serie numărul trei la turneul ATP pe iarbă de la Halle (Germania), s-au înclinat, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu în faţa tenismenilor Fabrice Martin (Franţa)/Albert Ramos-Vinolas (Spania), scor final 7-6 (7), 6-3.

Partida din cadrul circuitului cu premii în valoare totală de 1.836.660 euro s-a terminat după o oră şi 16 minute de joc efectiv.

Tecău şi Rojer, campioni în 2015 la Wimbledon (teren pe iarbă), şi care au avut în acest meci 10 aşi în timp ce adversarii lor doar 11, au un bilanţ de două victorii şi două eşecuri pe această suprafaţă în 2017.

Ei vor primi de la organizatori un cec de 15.020 euro şi 90 de puncte ATP.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.