Tenis de masă. Rezultate înregistrate vineri la Mondialele de juniori (Italia)

Cristian Pletea şi Adina Diaconu şi-au asigurat o medalie la dublu mixt în urma succesului înregistrat în faţa chinezilor Xu Haidong/Tianyi Qian, scor final 4-2 (8-11, 11-8, 14-12, 3-11, 11-8).
(GOH CHAI HIN / AFP / Getty Images)

Cuplul român format din Cristian Pletea şi Adina Diaconu a obţinut o nouă victorie în proba de dublu mixt, vineri, la Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori de la Riva del Garda (Italia), cei doi sportivi reuşind să treacă în sferturi de chinezii Xu Haidong/Tianyi Qian, cu scorul de 4-2 (8-11, 11-8, 14-12, 3-11, 11-8).

În urma acestui rezultat ţara noastră şi-a asigurat a treia medalie cucerită la acest turneu final, după cele două de bronz din întrecerile pe echipe.

''Nu am avut mereu cea mai bună tactică, a trebuit să ţinem mingea pe masă, dar să fim agresivi. Am fost optimistă înainte de meci şi am crezut în victorie'', a spus Adina Diaconu, potrivit site-ul Federaţiei Internaţionale de specialitate.

La rândul său Cristian a declarat că tactica adoptată a fost să pună presiune pe adversari, şi să câştige pe greşelile lor: ''A fost vital să jucăm cu mult spin şi să punem mereu mingea pe masă, să îi ţinem sub presiune; a fost important să jucăm la un nivel înalt. Suntem o pereche bună, pentru că jucăm împreună de opt ani''.

Rezultate înregistrate:

Dublu mixt
Optimi
Cristian Pletea/Adina Diaconu — Kwak Yu Bin/Kim Yealin (Coreea de Sud) 3-0 (11-8, 11-6, 11-6)
Niu Guankai/Shi Xunyao (China) — Rareş Şipoş/Andreea Dragoman 3-1 (11-8, 11-3, 5-11, 11-5)

Sferturi
Cristian Pletea/Adina Diaconu — Xu Haidong/Tianyi Qian (China) 4-2 (8-11, 11-8, 14-12, 3-11, 11-8)

Semifinale
Cristian Pletea/Adina Diaconu — Xue Fei/Wang Manyu (China)

MASCULIN
Simplu
Turul I
Cristian Pletea — Eduardo Tomoike (Brazilia) 4-2 (11-5, 13-11, 9-11, 5-11, 11-5, 11-8)
Florin Spelbuş — Lin Yun-Ju (Taiwan) 4-0 (neprezentare Lin)
Rareş Şipoş — Kay Stumper (Germania) 4-0 (11-8, 11-9, 11-2, 11-6)

Dublu
Calificări
Dragoş Florin Oprea/Florin Spelbuş — Mateo Dvorani/Benjamin Gould (Australia) 3-2 (8-11, 11-13, 11-6, 11-8, 11-6)
turul I
Kim Byunghyeon/Kwak Yu Bin (Coreea de Sud) — Cristian Pletea/Rareş Şipoş 3-2 (5-11, 14-12, 8-11, 11-9, 13-11)
Niu Guankai /Xu Haidong (China) — Dragoş Florin Oprea/Florin Spelbuş 3-0 (11-8, 11-4, 11-6)

FEMININ
Simplu
Turul I
Tania Plăian — Nadejda Bogdanova (Belarus) 4-2 (5-11, 7-11, 11-4, 11-7, 11-7, 13-11)
Andreea Dragoman — Jennie Wolf (Germania) 4-2 (11-7, 9-11, 11-7, 11-7, 11-13, 11-8)
Elena Zaharia — Margarita Baltuşite (Belarus) 4-0 (12-10, 11-6, 11-5, 12-10)
Adina Diaconu — Leili Mostafavi (Franţa) 4-0 (11-8, 11-4, 11-6, 11-6)

Dublu
Turul I
Elena Zaharia/Tania Plăian — Zdena Blaskova/Katerina Cechova (Cehia) 3-2 (11-2, 8-11, 16-14, 11-13, 11-6)
Adina Diaconu/Andreea Dragoman — Loubna Djedjik/Malissa Nasri (Algeria) 3-0 (11-3, 11-3, 11-6)

Turul II
Anastasia Koliş/Maria Tailakova (Rusia) — Elena Zaharia/Tania Plăian 3-0 (11-9, 11-7, 11-9)
Adina Diaconu/Andreea Dragoman — Nadejda Bogdanova/Daria Trigolos (Belarus) 3-1 (11-8, 4-11, 11-9, 11-9)

Sferturi de finală
Adina Diaconu/Andreea Dragoman — Miyuu Kihara/Mitsuho Kimura (Japonia)

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.

alte articole din secțiunea Sport