Tenis. Andy Murray, părăseşte surprinzător turneul de la Monte Carlo

Tenismanul britanic a fost eliminat în trei seturi de spaniolul Albert Ramos, scor final 2-6, 6-2, 7-5.
Jucătorul de tenis britanic Andy Murray.
Jucătorul de tenis britanic Andy Murray. (Sky Sports Tennis/twitter)

Numărul 1 în ierarhia jucătorilor profesionşti, britanicul Andy Murray a pierdut neaşteptat, joi, în optimile turneului ATP Masters 1000 de la Monte Carlo, dotat cu premii în valoare de 4.273.775 euro. Surpriza a venit din partea spaniolului Albert Ramos (29 ani, 24 ATP), cap de serie numărul 15, care se calificase în această manşă după ce trecuse în două seturi identice 6-2, 6-2 de argentinianul Carlos Berlocq (34 ani, 66 ATP).

Ramos, calificat în premieră în sferturile unui turneu ATP Masters 1000, a ieşit învingător după un meci maraton de două ore şi 32 de minute încheiat la scorul de 2-6, 6-2, 7-5.

Principalul favorit la cucerirea trofeului, Murray a reuşit 6 aşi în acest meci şi 2 duble greşeli, în timp ce adversarul sau nu a avut nici un as, în schimb a numărat 3 duble greşeli.

Sportivul spaniol va întâlni în continuare pe croatul Marian Cilic (28 ani, 5 ATP), cap de serie 5, care l-a eliminat pe cehul Tomas Berdych (31 ani, 12 ATP), cap de serie 9, cu 6-2, 7-6 (0).

La ediţia de anul trecut Murray a fost eliminat în semifinale de Rafael Nadal.