Tenis. Adrian Ungur a pierdut în semifinalele turneului de la Sibiu

Jucătorul român a fost învins uşor în două seturi de ibericul Carlos Taberner cu scorul de 6-3, 6-0.
Tenismanul român Adrian Ungur.
Tenismanul român Adrian Ungur. (DON EMMERT / AFP / Getty Images)

Adrian Ungur (589 ATP), beneficiarul unui wildcard la Sibiu Open, s-a aflat la un meci distanţă de finala circuitului, românul fiind învins în semifinale de spaniolul Carlos Taberner (226 ATP), cu scorul de 6-3, 6-0. Partida a durat 64 de minute.

Adrian Ungur a câştigat Sibiu Open în anii 2012 şi 2015.

Marea finală se va disputa duminică între Carlos Taberner şi câştigătorul din semifinala ce-i opune pe germanii Cedrik-Marcel Stebe (90 ATP) - cap de serie numărul unu, şi Maximilian Marterer (121 ATP) - favorit numărul 5.

În sferturi de finală, Stebe a trecut de italianul Stefano Napolitano, cu 6-0, 6-3, iar Marterer l-a învins pe norvegianul Casper Ruud, scor 7-6 (4), 6-3.