Tenis. Adrian Ungur a acces în sferturile turneului futures de la Santa Margherita (Italia)

Jucătorul român s-a impus în trei seturi în faţa italianului Antonio Campo cu scorul de 6-3, 4-6, 6-0.
Tenismanul român Adrian Ungur.
Tenismanul român Adrian Ungur. (Sibiu Open/facebook)

Adrian Ungur (32 ani, 316 ATP) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului futures de la Santa Margherita (Italia), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, în urma victoriei în trei seturi obţinute în faţa jucătorului ţării gazdă, italianul Antonio Campo (23 ani, 1231 ATP).

Românul s-a impus după o oră şi 52 de minute de joc cu 6-3, 4-6, 6-0. Următorul adversar al sportivului nostru va fi croatul Viktor Galovic (26 ani, 537 ATP). Cei doi nu s-au mai întâlnit până acum.

În schimb, Nicolae Frunză (19 ani, 565 ATP) a ratat şansa de a accede în următorul tur după ce a cedat cu 7-6 (4), 7-5 în faţa rusului Aleksei Vatutin (24 ani, 284 ATP), la fel ca şi Dragoş Dima (24 ani, 298 ATP), care a fost întrecut cu 3-6, 6-4, 4-6 de italianul Andrea Basso (23 ani, 566 ATP).

Cei doi vor continua însă în proba de dublu al circuitului italian.

Nicolae Frunză alături de Adrian Ungur s-au calificat în sferturi după 6-3, 6-4 cu italienii Alessandro Ingarao/Antonio Zuccam, următorii adversari fiind marocanul Reda El Amrani şi rusul Aleksei Vatutin.

Dragoş Dima care face pereche cu Juan Pablo Paz (Argentina) vor evolua în faţa italienilor Antonio Campo/Davide Della Tommasina, după ce au trecut cu 4-6, 6-3, 10-6 de Luca Prevosto/Alexander Weis (Italia).