Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Linz

După ce Mihaela Buzărnescu a ajuns în optimi la turneul din Austria, o a doua româncă va fi prezentă în această fază a competiţiei - Sorana Cîrstea.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea. (China Open/facebook)

Într-o partidă din primul tur al turneului WTA de la Linz din Austria, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, Sorana Cîrstea (27 ani, 37 WTA), a cincea favorită, s-a calificat, miercuri, în optimile de finală, după ce a dispus cu 6-3, 7-5 de belgianca Alison van Uytvanck (23 de ani, locul 85 WTA).

Sorana a început foarte bine şi a condus cu 3-0, dar a fost egalată, 3-3, după ce şi-a pierdut serviciul. Românca a revenit din nou la cârma jocului şi şi-a adjudecat primul set cu 6-3, în 35 de minute.

Manşa secundă a fost mai echilibrată. Chiar dacă Sorana a condus cu 2-0 şi 3-1, van Uytvanck a revenit şi a egalat, 3-3, iar apoi a condus cu 4-3 şi 5-4. Cîrstea a reuşit însă un break decisiv la 5-5 şi a încheiat meciul pe serviciul său.

Românca acumulează 30 de puncte şi primeşte un premiu financiar de 2.669 euro.

Adversara din optimi este tânăra rusoaică de 20 de ani Natalia Vihlianţeva (69 WTA).

În proba de simplu feminin a aceluiaşi turneu, Mihaela Buzărnescu (29 de ani, locul 105 WTA) a trecut de jucătoarea estonă Anett Kontaveit (21 de ani, locul 35 WTA), favorită 4, cu scorul de 7-6, 6-3. Ea va juca în optimi cu croata Ajla Tomljanovic, care a învins-o pe Monica Puig.

La dublu, Mihaela Buzărnescu face pereche cu Oksana Kalaşnikova din Georgia şi s-a calificat în sferturile de finală după cu au învins cu 0-6, 6-4, 13-11 cuplul Lara Arruabarrena Vecino (Spania)/Veronica Cepede Royg (Paraguay).