Simona Halep - victorie categorică în turul 3 la Rogers Cup, Toronto (video)

Simona Halep s-a calificat clar în sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari, după ce a învins-o pe Barbora Strycova.
Simona Halep - RogersCup Toronto 2017
Simona Halep - RogersCup Toronto 2017 (Maria Matyiku / Epoch Times)
Se încarcă player-ul...

Într-o partidă contând pentru optimile de finală ale turneului WTA Premier 5 “Rogers Cup” care se dispută la Toronto, Canada, Simona Halep (25 ani, locul 2 mondial) a dispus de cehoaica Barbora Strycova (31 ani, 26), cu scorul de 6-1, 6-0. Partida a durat 59 de minute.

Dominarea Simonei a fost copleşitoare, distanţându-se de la 1-1 cu 11 ghemuri consecutive. Ea a atacat permanent din interiorul terenului, i-au reusit venirile de fileu, iar returul a fost excelent, fructificând toate cele 5 mingi de break pe care le-a avut.

Simona conduce cu 4-1 în meciurile directe cu Strycova, pe care a mai învins-o anul acesta, la Stuttgart, cu 6-2, 6-3, în optimi.

După meci, Simona Halep a declarat întrun interviu pentru Epoch Times: "Cred că a fost un joc destul de bun din partea mea, am jucat un tenis solid, a fost un joc frumos şi ma bucur ca am reuşit sa joc atat de bine".

Halep şi-a asigurat un cec de 58.185 dolari şi 190 de puncte WTA.

Adversara din sferturi este franţuzoaica Caroline Garcia (23 ani, 21 WTA), care a învins-o în optimi pe Catherine Bellis (SUA), cu 6-4, 6-2.

Simona a jucat o singură dată cu franţuzoaica, în 2016, în optimi la Sydney, cu 6-4, 2-6, 6-1. Garcia a trecut în primul tur de Sorana Cîrstea, cu 6-2, 6-7 (4), 6-4.

Halep este deţinătoarea titlului la Rogers Cup de anul trecut, la Montreal. În 2016, la Rogers Cup, (turneu găzduit atunci de Montreal), Halep a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar în 2015 (ediţie desfăşurată la Toronto) a abandonat în finală cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elveţiancă. În 2013, Sorana Cîrstea a fost învinsă în ultimul set de Serena Williams, cu 6-2, 6-0.