Simona Halep trece cu emoţii în optimi, la Eastbourne

Românca Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA Eastbourne, Marea Britanie, după un meci în trei seturi cu chinezoaica Ying Ying Duan.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (WTA/facebook)

În turul 2 al turneului WTA de la Eastbourne, Simona Halep (locul 2 WTA) a învins-o pe chinezoaica Ying Ying Duan (locul 64 WTA), cu scorul de 3-6, 6-3, 6-2. Partida a durat o oră şi 44 de minute.

Partida dintre Simona şi adversara ei a fost reluată după ce marţi a fost întreruptă la scorul de 2-1 în favoarea chinezoaicei.

Halep a avut probleme în primul set, intrând mai greu în joc, pierzând după ce a ratat trei mingi de break la scorul de 5-3 în favoarea lui Duan.

Simona şi-a revenit repede, impunându-se categoric în următoarele două seturi.

Setul decisiv a fost foarte disputat în primele game-uri, diferenţa făcându-se în ghemul 3 al decisivului, pe care l-a câştigat după 8 egalităţi.

În optimile de finală, Simona se va confrunta cu bulgăroaica Ţvetana Pironkova, care a învins-o tot miercuri pe Monica Niculescu.