Simona Halep şi Irina Begu s-au calificat în optimi la French Open

Simona Halep a învins-o pe japoneza Naomi Osaka cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3, iar Irina Begu a dispus de germanca Annika Beck cu 6-4, 2-6, 6-1 la turneul de la Paris.
Tenismana română Simona Halep
Tenismana română Simona Halep (Roland Garros/twitter)

Simona Halep (locul 6 WTA) a câştigat în faţa japonezei Naomi Osaka (locul 101 WTA) cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3 la turneul de Mare Şlam din Franţa.

Simona nu s-a putut concentra în setul 1, pierzându-l cu 4-6, însă a revenit în setul secund când a condus cu 3-0 şi l-a câştigat cu 6-2, iar în decisiv nu i-a mai dat şanse adversarei sale, încheindu-l cu 6-3

"A fost un meci greu. E tânără, joacă un tenis frumos. Eu am fost un pic prea nervoasă, dar e bine că am câştigat, a declarat Simona Halep după încheierea partidei.

Irina Begu (locul 28 WTA) a dispus de germanca Annika Beck (locul 39 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-1

Tot azi, în jurul orei 18, Simona Halep va juca şi la dublu mixt alături de Horia Tecău împotriva perechii Yj Chan/M. Mirnyi, cuplu aflat pe locul 7 în clasamentul mondial de dublu mixt.