Simona Halep şi Alexandra Dulgheru eliminate la Roland Garros

Simona Halep
Simona Halep (Facebook.com)

Simona Halep (locul 3 WTA) a fost eliminată din competiţie de sportiva Mirjana Lucic-Baroni din Croaţia (locul 70 WTA) de la turneul de Gran Slam de la Roland Garros cu 7-5, 6-1. În primul set adversara Simonei joacă foarte bine şi profită de greşelile Simonei, astfel că reuşeşte să câştige primul set cu 7-5, iar în setul al doilea spre final reuşeşte să câştige un game, ajungând la scorul de 5-1, dar imediat croata câştigă setul cu 6-1.

Alexandra Dulgheru (locul 51 WTA) este învinsă de franţuzoaica Alize Cornet (locul 29 WTA) cu scorul de 6-2, 7-5. Primul set a fost câştigat de jucătoarea din Franţa cu scorul de 6-2. În setul al doilea Alexandra a încercat şi a câştigat primele game-uri, scorul a fost 4-2 , dar în final nu a rezistat presiunii şi a pierdut meciul cu 7-5.