Simona Halep s-a calificat în optimi la Washington

Simona Halep, principala favorită, a învins-o pe Sloane Stephens şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (Wimbledon/twitter)

În primul tur al turneului WTA de la Washington, Simona Halep (25 ani, locul 2 WTA) a învins-o cu scorul de 7-6, 6-0 pe americanca Sloane Stephens (24 ani, locul 957, maxim al carierei locul 11 în 2013).

Halep a început cu o victorie noul sezon nord-american de hard, câştigând partida într-o oră şi 19 minute.

Pentru Stephens, acesta a fost doar al doilea meci oficial din acest an, ea pierzând în primul tur la Wimbledon.

Halep a câştigat primul ghem din setul 1, a reuşit apoi să se desprindă la 3-1, însă Stephens a egalat la 3-3. Simona a ratat patru mingi de break la 4-3, a salvat una de break la 5-5 şi a pierdut apoi două mingi de set la 6-5. În tie break, americanca a avut 1-0 şi 2-1, dar Simona s-a desprins la 4-2 şi a încheiat cu 7-3.

Manşa secundă a fost aproape o formalitate, constănţeanca impunându-se cu 6-0.

Ambele jucătoare au făcut numeroase greşeli neforţate, românca având un procentaj de doar 48% la primul serviciu.

Halep primeşte un cec de 3.420 dolari şi 30 de puncte WTA.

Următoarea adversară a Simonei este Mariana Duque-Marino din Columbia (27 de ani, locul 115 WTA). Simona a învins-o în singurul lor meci direct, în 2011, la Madrid, cu 6-3, 7-6 (6)