Simona Halep câştigă lejer şi se califică în sferturi la Melbourne

Simona Halep a avut parte de o partidă mai uşoară în optimi cu japoneza de 20 de ani Naomi Osaka, obţinînd victoria în două seturi.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (Captură foto)

În optimile de finală ale turneului de Mare Şlam Australian Open, liderul mondial Simona Halep a trecut de Naomi Osaka (Japonia, locul 72 WTA), cu scorul de 6-3, 6-2, egalându-şi astfel performanţele obţinute în anii 2014 şi 2015.

Halep a fost mai fermă în acest meci, comparativ cu cel dramatic din optimi, care a durat aproape patru ore pentru a trece de americanca Lauren Davis. Românca a trecut de sportiva japoneză după o oră şi 19 minute de joc.

Simona Halep obţine 430 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 440.000 AUD (287.577 €).

Adversara Simonei din sferturi este cehoaica Karolina Pliskova (6 WTA, 25 de ani), care a învins-o în optimi pe compatrioata sa Barbora Strycova (24 WTA, 31 de ani).