România, victorie la Campionatele Europene de polo pe apă

Reprezentativa masculină la polo pe apă a ţării noastre a câştigat al doilea meci al Grupei D susţinut în compania echipei similare a Slovaciei, scor final 9-5 (4-1, 2-0, 2-1, 1-3).
(ATTILA KISBENEDEK / AFP / Getty Images)

După eşecul înregistrat, luni, în faţa campioanei en-titre Serbia cu scorul de 11-5 (3-1, 3-1, 3-2, 2-1), naţionala noastră a reuşit să învingă, în al doilea meci al Europenelor de la Barcelona, selecţionata Slovaciei.

Cu sârbul Dejan Stanojevic pe banca tehnică, tricolorii au obţinut o victorie importantă în vederea calificării în faza superioară a competiţiei. Scor final 9-5 (4-1, 2-0, 2-1, 1-3).

Golurile au fost marcate de Mihnea Gheorghe (3), Vlad Georgescu (2), Tudor Fulea (2), Nicolae Oanţă şi Cosmin Radu, în timp ce de la slovaci s-au evidenţiat Juraj Zatovic, Michal Uradnik, Lukas Durik, Martin Kolarik şi Samuel Balaz.

Rusia, care a trecut în primul meci de Slovacia cu 12-6, va întâlni în celălalt meci al zilei echipa Serbiei.

Următoarea partidă a României va fi cu Rusia - vineri, 20 iulie, începând cu ora 18:00.
Prima clasată se califică direct în sferturile de finală, iar următoarele două dispută baraje pentru calificarea în sferturi.