Rogers Cup: Simona Halep pierde calificarea în finală în faţa Elinei Svitolina

Simona Halep a făcut unul dintre cele mai slabe meciuri din ultimii ani, pierzând semifinala în numai 58 de minute.
Simona Halep Rogers Cup 2017 meci cu Elina Svitolina
Simona Halep Rogers Cup 2017 meci cu Elina Svitolina (Maria Matyiku / Epoch Times)

Simona Halep a pierdut meciul din semifinalele turneului de la Toronto în faţa ucrainiencei Elina Svitolina.

În primul meci de astăzi, Halep a învins-o cu 6-4, 6-2 pe Caroline Garcia, iar Elina Svitolina a trecut de Garbine Muguruza cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3.

După sfertul de finală de neuitat de la Roland Garros, Svitolina a părut determinată să îşi ia revanşa.

După doar 26 de minute, Halep i-a cerut sfatul antrenorului în pauza dintre seturi. "Adu-ţi aminte de meciul de la Paris (...) Eşti o campioană", i-a spus acesta.

Jucătoarea de tenis a declarat că la 5-0 "am început să mă simt puţin mai bine, dar prea târziu. Aşa că am încercat doar să am un sentiment mai bun la finalul meciului".

În ultimul act al turneului Rogers Cup, jucătoarea ucraineană o va întâlni pe Caroline Wozniacki care a învins-o în semifinale pe Sloane Stephens cu scorul 6-2, 6-3.

Halep a câştigat trofeul Rogers Cup anul trecut, iar pentru calificarea în semifinale şi-a asigurat un cec în valoare de 122.190 de dolari şi 350 de puncte WTA.