Raluca Olaru şi Olga Savciuk, victorie importantă la Hobart

Continuând forma excelentă de săptămâna trecută, când au ajuns în finala de la Shenzhen, Raluca Olaru şi Olga Savciuk au dispus de învingătoarele probei de dublu de la turneul Internaţional Auckland.
Tenismana română Raluca Olaru
Tenismana română Raluca Olaru (Raluca Olaru/facebook)

În primul tur al turneului WTA Internaţional de la Hobart, Raluca Olaru (locul 74 WTA la dublu) / Olga Savciuk (Ucraina, 63) au învins, cu scorul de 6-4, 6-2, perechea Kiki Bertens (Olanda, 37) / Johanna Larsson (Suedia, 26), capi de serie 2, care au deja 6 titluri WTA la activ. Partida a durat o oră şi 2 minute.

Raluca şi Olga au realizat un singur break în setul 1 şi apoi la începutul setului 2 şi la scorul de 4-2, fără să-şi piardă niciodată serviciul.

Olaru / Savciuk primesc încă 60 de puncte WTA în sezonul 2017.

Adversarele lor din sferturile de finală vor fi compatrioatele Olgăi, gemenele Kicenok, Liudmila (70 WTA la dublu) şi Nadia (69).