Rafael Nadal accidentat, se retrage de la Australian Open

Numărul 1 mondial a acuzat dureri la piciorul drept în setul decisiv din partida cu sportivul croat Marin Cilic din sferturile de finală ale circuitului de la Melbourne.
Jucătorul spaniol Rafael Nadal.
Jucătorul spaniol Rafael Nadal. (MARWAN NAAMANI / AFP / Getty Images)

Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost nevoit să abandoneze în sferturile de finală ale Openului Australiei, primul Grand Slam al anului. Liderul ierarhiei ATP a acuzat dureri la piciorul drept în cel de-al cincilea set al meciului susţinut în faţa croatului Marin Cilic la scorul de 3-6, 6-3, 6-7 (7/5), 6-2, 2-0 pentru croat. Partida a durat trei ore şi 47 minute de joc.

Favoritul numărul şase a turneului de la Melbourne are acum şansa să lupte pentru un loc în marea finală. El îl va avea în continuare ca adversar pe britanicul Kyle Edmund, care a dispus la rândul lui cu 6-4, 3-6, 6-3, 6-4 de sportivul bulgar Grigor Dimitrov, cap de serie numărul 3.