Patricia Ţig a învins-o pe rusoaica Natalia Vihlianţeva În calificări la Toronto

Patricia Ţig este a treia jucătoare româncă ce evoluează în calificări la turneul canadian, pe lîngă Sorana Cîrstea şi Irina Begu.
Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig.
Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig. (Neal Trousdale/facebook)

În prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului Premier 5 de la Toronto din Canada, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari, Patricia Ţig (23 ani, 134 WTA) a învins-o pe rusoaica Natalia Vihlianţeva (20 ani, 65 WTA) cu scorul de 6-3, 6-1. Partida a durat o oră şi 21 de minute..

Irina Begu şi Sorana Cîrstea au ajuns, de asemenea, în ultimul tur al calificărilor.

Irina Begu (26 ani, 38 WTA) a învins-o pe japoneza Miyu Kato (22 ani, 165 WTA) cu scorul de 6-3, 6-4, într-o oră şi 35 de minute de joc, meciul fiind întrerupt de ploaie în setul al doilea.

Irina Begu va juca în turul final al calificărilor cu australianca Lizette Cabrera (19 ani, 160 WTA).

Sorana Cîrstea (27 ani, 54 WTA) a învins-o pe canadianca Aleksandra Wozniak (29 de ani, 264 WTA)) cu scorul de 6-4, 6-1. Cîrstea a fost condusă cu 4-2 în primul set, dar a revenit şi s-a impus în finalul setului, cu 6-4, iar pe al doilea l-a câştigat lejer, cu 6-1. Partida a durat o oră şi 10 minute, în care Wozniak a comis nu mai puţin de opt duble greşeli.

În meciul decisiv pentru accederea pe tabloul principal de simplu o va înfrunta pe italianca Camila Giorgi (25 ani, 83 WTA), care a câştigat ambele meciuri directe cu Sorana, în 2013, în turul al doilea la Wimbledon, cu 7-6 (7), 7-6 (6), şi în 2014, în turul secund la Indian Wells, cu 7-6 (3), 6-3.

Ana Bogdan (24 ani, 105 WTA), care urma iniţial să joace cu Monica Niculescu (retrasă din competiţie), a fost învinsă dur de Ekaterina Alexandrova (22 ani, 90 WTA), cu 6-1, 6-2, în 49 de minute.

Begu, Cîrstea şi Ţig primesc câte 3.150 dolari şi 20 de puncte fiecare, iar Ana Bogdan 1.905 dolari şi un punct WTA.

Simona Halep (locul 2 WTA), favorita 2 a turneului de la Toronto, care debutează luni, este deţinătoarea titlului la Rogers Cup (turneu desfăşurat anul trecut la Montreal). Ea va juca direct în turul al doilea, unde se va confrunta cu învingătoarea dintre americanca Madison Keys (22 ani, 21 WTA) şi croata Mirjana Lucic-Baroni (35 ani, 30 WTA).

În 2016, Halep a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar în 2015 - ediţie desfăşurată la Toronto - a abandonat în finala cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elveţiancă. În 2013, Sorana Cîrstea a fost învinsă în ultimul act de Serena Williams, cu 6-2, 6-0.