Omar McLeod a adus primul titlu olimpic pentru Jamaica la 110 m garduri

Atletul jamaican a câştigat aurul olimpic după ce a fost cronometrat cu cel mai bun timp - 13sec.05/100, marţi, la Rio de Janeiro.
Atletul jamaican Omar McLeod.
Atletul jamaican Omar McLeod. (BBC Sport/twitter)

Omar McLeod (26 de ani) şi-a adjudecat medalia de aur în proba de 110 m garduri din cadrul concursului atletic al Jocurilor Olimpice de vară ediţia 2016, fiind înregistrat cu timpul de 13sec.05/100. Următoarele două poziţii ale clasamentului din finala desfăşurată marţi la Rio de Janeiro, au fost ocupate de spaniolul de origine cubaneză Orlando Ortega - 13sec.17/100, şi de francezul Dimitri Bascou - 13sec.24/100.

Jamaicanul a fost singurul atlet care a reuşit să alege la 100 m plat în mai puţin de 10 secunde (9sec.99/100), iar la 110 m garduri în mai puţin de 13 secunde (12sec.97/100), fiind totodată campionul mondial en titre la 60 m (în sală), conform celor de la AFP.

Această probă a fost lipsită de campionul olimpic en titre, americanul Aries Merritt, care nu a reuşit să se califice la Rio 2016, şi de campionul mondial en titre, rusul Serghei Şubenkov, acesta din urmă fiind suspendat de Federaţia internaţională de atletism (IAAF) în urma scandalului de dopaj care a afectat ţara sa.