Olimpice - FOTE 2015: Schiorul Alin Victor Tulburean, locul 35 la slalom

(JOHN MACDOUGALL / AFP / Getty Images)

Alin Victor Tulburean s-a clasat pe locul 35 în proba de slalom din cadrul concursului de schi alpin, joi, în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European 2015, ediţia de iarnă, care are loc la Vorarlberg (Austria) şi în Liechtenstein.

Tulburean a fost cronometrat cu timpul de 1 min 44 sec 02/100, după ce la finalul primei manşe ocupa poziţia a 57, cu 52 sec 58/100, dar apoi a urcat 22 de locuri în clasament, graţie timpului înregistrat în manşa secundă, 51 sec 44/100, potrivit site-ului COSR.

Thomas Andrei Cojanu a abandonat în prima manşă a probei la care au luat startul 107 sportivi.

Sandor Gyorgy s-a clasat pe locul 49 în calificările probei masculine de sprint clasic, la schi fond, cu timpul 03 min 53 sec 09/100, Raul Mihai Popa a ocupat locul 52 (03:56.82), iar Nicolae Răzvan Arnăut — locul 58 (04:05.88) din 85 de participanţi.

În proba similară feminină, Nicoleta Luciana Sovarschi a ocupat locul 47, cu timpul 04 min 14 sec 80/100, iar Bernadett Kacso a sosit pe locul 58, în 04 min 26 sec 71/100 din 69 de sportive.