Monica Niculescu se califică în semifinale, după o victorie categorică, la Limoges

Continuând seria victoriilor din această săptămână, Monica Niculescu s-a revanşat vineri pentru înfrângerea suferită în primul tur la Australian Open 2017, de la tânăra rusoaică Anna Blinkova.
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu.
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu. (Captură foto.)

În sferturile de finală ale turneului WT Challenger “ENGIE Open de Limoges”, Franţa, dotat cu premii în valoarede 125.000 USD, Monica Niculescu (100 WTA), favorită 5, a dispus de Anna Blinkova (Rusia, 136, clasament maxim: 114 / iunie 2017, 19 ani), cu scorul de 6-2, 6-1. Partida a durat o oră şi 13 minute.

Monica acumulează 57 de puncte WTA şi un premiu financiar în valoare de 4.839 € pentru calificarea în semifinale, unde va juca cu învingătoarea din partida Pauline Parmentier (Franţa, 91), favorită 3, – Kaia Kanepi (Estonia, 107), favorită 7.

Punctele sunt foarte importante pentru Monica pentru a rămâne în top 100 WTA, dar deocamdată nu este sigură că obiectivul va fi atins.