Monica Niculescu accede în sferturile probei de dublu a turneului de la Hobart

După victoria din primul tur al probei de simplu, Monica Niculescu, care este în formă fizică şi psihică bună, câştigă şi prima partidă a probei de dublu la turneul australian, împreună cu americanca Abigail Spears.
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu.
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu. (Monica Niculescu/facebook)

Perechea Monica Niculescu (locul 19 WTA la dublu) / Abigail Spears (SUA, 20), favoritele principale, a învins cuplul japonezo-polonez Nao Hibino ( 80) / Alicja Rosolska (85), cu scorul de 6-3, 6-4 la turneul WTA Internaţional de la Hobart. Partida a durat o oră şi 14 minute.

Cuplul româno-american a câştigat fără emoţii, fiind condus doar în prima jumătate a manşei a doua cu 3-4.

Monica şi Abigail vor primi cât 60 de puncte WTA. Adversarele din sferturile de finală vor fi sportivele câştigătoare din partida
Demi Schuurs (Olanda) / Renata Voracova (Cehia) – Pauline Parmentier (Franţa) / Francesca Schiavone (Italia) [WC].

În proba de simplu a aceluiaşi turneu, Monica Niculescu (locul 38 WTA) a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovic (locul 54 WTA), fost lider mondial, cu scorul de 6-2, 6-3.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.